Kõige Vaieldavamad Olümpiavõitjad

Hoolimata asjaolust, et olümpiamängude põhisätted on rahu, sõprus ja üksteisemõistmine, kulgeb võistlus võistlusel kättemaksuga. Ja mõned sportlased on valmis skandaaliga medali sõna otseses mõttes välja närima. Ja selliseid sõdalasi on palju.

Kõige vaieldavamad olümpiavõitjad

Üks ajaloo skandaalsemaid olümpiaid on see, mis toimus 1912. aastal. Kõigi selles fikseeritud rikkumiste ja rüseluste loetelu mahtus eraldi 56-leheküljelisse raamatusse. Selle olümpia üks tuntumaid skandaale oli seotud Ameerika sportlasega. Sündides oli ta indiaanlane. Võistlusel sai ta kohe 2 kuldmedalit ja tõusis nende mängude liidriks. USA juhtkond polnud aga rahul sellega, et esikoha võttis hõimu esindaja, kellega ameeriklastel olid lepitamatud erimeelsused. Ja Ameerika nõudis iseseisvalt meistrilt medalite võtmist (hoolimata asjaolust, et need auhinnad olid Ameerika Ühendriikide kassas), viidates asjaolule, et ta on professionaalne sportlane ja ei saa osaleda amatöörmängudel. Pärast seda võeti medalid ära ja meistri karjäär purunes.

Ameerika Ühendriikides toimunud 1904. aasta mängudel käis maratonijooksjatega skandaal. Just see distsipliin oli tol ajal üks lootustandvamaid. Esimesena tuli finišisse ameeriklane Fred Lorz, kes edestas rivaale oluliselt. Hiljem selgus tema väleduse saladus. Pärast umbes kolmandiku raja läbimist ta peatus. Põhjus oli lihtne - jalad ahtad. Ent siis andis üks fännidest üles sportlase, kes saatis oma iidoleid autoga mööda lähedal mööduvat maanteed. Ta kutsus mahajäänud maratonijooksja talle lifti andma. Nii jõudsid nad peaaegu finišisse. Kuid kui Fred Lorz väljus autost, et sealt edasi joosta, nägi publik seda tribüünil. Nii et pettus selgus. Seejärel anti medal üle teisele finišisse jõudnud sportlasele. Selgus aga, et kõik ei olnud tema võistlusega nii libedad. Sõna otseses mõttes raja lõpus tundis ta end halvasti ja tema treener tegi narkoosisüsti, mida nüüd peetakse dopinguks.

Hitleri diktatuur jättis oma jälje 1936. aasta olümpiamängudele. Seejärel eemaldati Šveitsist pärit võistluse kulla pretendent võistlusel osalemisest. Põhjus on tollele ajale ja Fuhreri poliitikale üsna tüüpiline - sportlane oli abielus juuditariga.

1972. aastal tekkis olümpiamängudel USA ja NSV Liidu korvpallikoondiste vahel poleemika. Kohtunikud rikkusid reegleid ja andsid sireeni, näidates koosoleku lõppu, 3 sekundit enne ametliku aja lõppu. Selle tulemusena võitis Team America. Kuid just see rikkumine oli tulemuste vaidlustamise põhjus. Viimane poolaeg tuli uuesti mängida. Lisaajal suutis NSV Liidu rahvusmeeskond nõutava viske sooritada ja tuli võitjaks. Ameeriklased kaotasid siis esimest korda. Seetõttu boikoteerisid nad auhinnatseremooniat.

Rida sportlasi, kes võitsid kohtunike vigade olümpia, võib nimetada ka skandaalseteks tšempioniteks. See toimus 1932. aastal Los Angeleses. Siin olid pea kõik võistlused kohtunike ja kohtunike vale töö tõttu häiritud. Nii võitis näiteks 200 meetri jooksus 2 meetrit vähem kui teine lõpetanud sportlane. Selle põhjuseks olid rööbaste tehnilised puudused.

Esimene dopinguskandaal toimus 1988. aastal Soulis. Seejärel lõpetas Kanada sportlane-jooksja distantsi ootamatult kõrge tulemusega - 9,79 sekundit. Loomulikult sai ta kuldmedali. Kaks päeva hiljem jäeti ta temast ilma seetõttu, et tšempioni dopingukasutus oli kindlaks tehtud.

Salt Lake City olümpiamängudel on samuti palju skandaale. Vene fännid tähistasid Elena Berežnajaja ja Anton Sikharulidze sportliku iluuisutamise esikohta õnnelikult. Ameerika poolele see joondus aga ei meeldinud, sest kanadalased olid nende lemmikud. Algas jutt, et venelased olid kohtunikele altkäemaksu andnud, mille tulemusena said nad auhinna. Edasiste klatšide vältimiseks võeti vastu enneolematu otsus ning kuldmedalite auhindade jagamisele läksid kaks paari - venelased ja kanadalased.

Medali saamisega oli probleeme ka üksiksportlasel Irina Slutskajal. Kohtunikud leidsid, et ameeriklanna Sarah Hughesi programm oli parem kui venelase programm. Rahvusvaheliste vaatlejate sõnul polnud see aga sugugi nii. Kuid kohtunikud jäid kindlaks - selle tulemusena sai Slutskaya teise koha.

Veel üks häda samal olümpial juhtus Venemaa suusataja Larisa Lazutinaga. Sel hetkel, kui ta oli juba kuldmedalist ühe sammu kaugusel, diskvalifitseeriti ta, selgitades, et sportlane tarvitas testitulemuste kohaselt ebaseaduslikke narkootikume.