Kes On Noorim Olümpiavõitja

Vanus mõjutab sportlaste füüsilist arengut. Spordivormi tipp saabub umbes 20-aastaselt ja pärast seda toimub järk-järguline langus. Sellest hoolimata on näiteid nii väga noorte kui ka väga eakate sportlaste edukast esinemisest.

Kes on noorim olümpiavõitja

Kogu olümpiamängude ajaloo jooksul on noorim meister prantslane Marcel Depayet. Ta võitis 1900. aastal Hollandi rahvuskoondise kuldmedali, sõites sõudevõistluses duubli. Eelmine tüürimees oli liiga raske, seetõttu asendati ta lapsega. Selle täpne vanus pole teada, kuid ajaloolaste sõnul oli see tol ajal 8–10 aastat vana.

Mainimist väärib ka Kreeka võimleja Dimitrios Lundras, kes võitis 1896. aastal ebaühtlaste latide konkurentsis pronksi 10-aastaselt ja 218 päeva vanuselt.

Naiste seas on noorim olümpiakuld medal Lõuna-Korea kiiruisutaja Kim Yun Mi poolt. Ta võitis oma meeskonnaga 1994. aasta lühiraja teatejooksu Lillehammeris.

Praegu on olümpiamängudel osalemiseks selged vanusepiirangud, nii et need olümpiavõitjad jäävad võistluse ajaloos noorimateks. 14–18-aastaste sportlaste jaoks peetakse noorte olümpiamängud eraldi, kuid juunioride võistluste võitjatel on õigus osaleda olümpial koos täiskasvanute sportlastega.

Iga olümpiaala jaoks on erinevad vanusepiirangud. Näiteks ei tohiks käsipallurid olla nooremad kui 18-aastased ja võimlejad - 16-aastased. Ühelgi spordialal ei lange vanusepiirang alla 14 aasta. 2012. aasta olümpial Londonis tuli Leedu ujuja Ruta Meilutyte noorimaks meistriks. Ta võitis 100 meetri rinnuliujumise 15 aasta ja 133 päeva vanuselt, püstitades Euroopa rekordi.