Millised On Bandy Reeglid

Sisukord:

Pallihoki ametlikud reeglid sündisid kummalisel kombel riigis, mis pole seda spordiala pikka aega arendanud - Suurbritannias. 1891. aastal loodi seal National Bandy Association, mis avaldas esimese hokiseaduste komplekti. Kuus aastat hiljem ilmus nende Venemaa kolleeg Peterburi ja 1955. aastal - täiustatud versioon, mida kasutati 2011. aasta väljaandes ja praegusel ajal.

Pallihokis mängureeglite järgimist jälgivad kohtunikud spetsiaalses vormiriietuses

Jalgpallurite treenimine

Suurbritannia, nagu te teate, pole mitte ainult Kanadast saanud hoki, vaid ka jalgpalli esivanem. Just XIX sajandi lõpus hooajaks valmistuvate mängijate talvisteks treeninguteks leiutati see spordiala, ühendades mingil määral jalgpalli hokiga. Lisaks ingliskeelsele bandy'le nimetatakse seda ka vene hokiks või bandy'ks. Nagu tavalises jäähokis, mängitakse ka bandyt jääl, kasutades erineva kujundusega pulgakesi. Mängijate vorm on sarnane, sealhulgas kohustuslikud uisud, kiiver ja kaitsevarustus.

Jalgpalliga ühendab Venemaa hoki väljakul sama arvu mängijaid - 11, sealhulgas üks väravavaht, nende rollide sarnasus, matši kestus - kaks 45-minutilist vaheajaga poolaega, aga ka pall, kuigi palju väiksemad mõõtmetelt ja kaalult. Järk-järgult hakkasid Briti jalgpallurid aga bandy'st loobuma ja peagi lakkas see spordiala Inglismaal olemast. Selle klubid ja rahvuskoondised pole pikka aega osalenud ühelgi ametlikul võistlusel ega pinguta selle nimel isegi. Erinevalt sellistest talvistest riikidest nagu Mongoolia ja Somaalia.

Venemaal, kus tänu Peterburi entusiast Peter Moskvini jõupingutustele ilmus lõpuks peaaegu populaarseks saanud pallihoki. Veel 1888. aastal lõi Moskvin "Spordiamatööride ringi" ja klubi "Sport". Nende osalejad hakkasid mitte ainult treenima, vaid ka Venemaa hokit reklaamima. Üheksa aastat hiljem kirjutas ta oma mängureeglite versiooni ja pidas 20. märtsil 1898 linna Põhja uisuväljakul esimese matši. On uudishimulik, et eelmise sajandi 30–40-ndatel ühendasid paljud kuulsad Nõukogude sportlased, näiteks Vsevolod Bobrov, edukalt korraga kolm spordiala, millest igaühel olid oma reeglid - riigis ilmunud jalgpall, bandy ja hoki hiljem kui teised pesumasinaga.

Peetruse ettekirjutuste järgi

Ajaloolaste sõnul olid iidsetel aegadel kaasaegse Skandinaavia, Suurbritannia, Venemaa ja Hollandi territooriumil kiindunud ka mängu, mis meenutas bendyt. On olemas isegi versioon, et pallihoki üks fännidest oli härmas talveõhus hasartmäng, mis aitas väga kaasa tervise parandamisele, Vene tsaar Peeter. Hollandist Peterburini tõi ta väidetavalt lisaks Vene laevastiku ja terve rühma laevaehitajate loomise projektile ka hokikepi, uisud ja nende aastate mängureeglid.

Nagu teate, olid Peeter Suure aja Venemaal ja Rootsil üsna keerulised suhted, mis 20. sajandil muutusid teravaks rivaalitsemiseks. Õnneks ainult spordimängus. Nii oli skandinaavlaste vastus Vene Moskvini algatusele 1907. aastal Stockholmis avaldatud bandy-reeglid, mida rakendati peaaegu 50 aastat kolmes riigis neljast, kus see spordiala oli kõige arenenum - nii Rootsis kui ka Norras ja Soome. Neljas oli NSV Liit, kes jätkas visalt Peter Moskvini reeglite järgi mängimist ja eiras teatud hetkeni põhjanaabreid.

1955. aastal loodud IBF (International Bandy Federation) kavandatud esimese maailmameistrivõistluste eel tuli leida kompromiss. Läbirääkimised selle spordiala nelja juhtiva Euroopa suurriigi esindajate vahel ei olnud liiga pikad ning NSV Liidu rahvusmeeskonna võiduga lõppenud 1957. aasta maailmameistrivõistlused Soomes toimusid ühtsete ja rahuldavate reeglite järgi. Tulevikus täiendati neid siiski mitu korda, eriti 2003. ja 2011. aastal, kuid põhipunktid jäid siiski alles.

Triibuline kuju

Mängureeglite kogum, mis toimub avatud jääväljakul, mille mõõtmed on identsed jalgpallimõõduga (pikkus 90–110, laius 50–70 meetrit), on üsna kindel. Seetõttu väärib mainimist vaid üksikud, mis on pallihoki jaoks kõige suunavamad. Ühe matši aeg on kaks 45-minutilist poolaega + 20-minutine paus nende vahel. Kuid üle 35-kraadise pakase korral lubatakse koosoleku peakohtunikul selle vormingut muuta: peetakse kolm 30-minutilist poolaega või isegi neli, millest kaks mängitakse 25 ja kaks veel 20. Selle ala kohtunikud on erinevalt jalgpallist ja hokist rühmas vaid kaks, pluss veel üks lauas, registreerides väravaid, vahetusi ja penaltit. Kohtunikke eristab hokimängijatest triibuline vorm ja must kiiver.

Nagu ka Kanada hokis, eemaldatakse mängijad kas teatud minutite arvuks - 5 (valge kaart) ja 10 (sinine) või kuni mängu lõpuni (punane). Muud karistused ja standardolukorrad on jalgpalliga peaaegu identsed - vabalöök või karistuslöök, murdes läbi ainult 12 meetri märgist, nurgast. Kuid peaga palli löömine on erinevalt jalgpallist keelatud. Täpselt nagu lamades, istudes või põlvitades mängides. Venemaa jäähokis ei saa jäähoki eeskujul palli mängida ega kätega peatada.