Taliolümpiamängud 1968 Grenoble'is

Rahvusvaheline olümpiakomitee otsustas korraldada taliolümpiamänge Grenoble'is. Sellest linnast sai Chamonixi järel Prantsusmaa teine linn, kus korraldati sellisel tasemel talispordiüritusi.

1968. aasta taliolümpiamängud olid selle spordiala veekogudeks. Tutvustati kõige olulisemat uuendust - dopinguproovi. On teada, et esimesed ained, mis mõjutavad sportlikku sooritust, olid olemas ja neid võis kasutada juba enne II maailmasõda. Sõjajärgsed farmakoloogilised edusammud võivad muuta olümpiamängude võistluse arstidele, millel on sportlastele äärmiselt ebameeldivad tagajärjed. Seejärel parendati dopinguproove pärast uute keelatud ravimite leiutamist.

Grenoble'i saabusid 37 meeskonna esindajad. Esimest korda võis mängudel näha kahte eraldi Saksamaa sportlaste rühma - SDV-st ja FRG-st. Ka Maroko sportlased said esimest korda mängudele. Selle riigi sportlastest said mängudel ainsad Aafrika mandri esindajad.

Medalite arvu poolest sai riikide mitteametlikus edetabelis esikoha Norra. Nõukogude Liit jäi temast maha vaid ühe auhinnaga. Kuld anti Nõukogude hokimeeskonnale, samuti laskesuusatamise võistkonnale. Kõrgeid tulemusi, nagu ka möödunud olümpiaadidel, näitasid NSV Liidu iluuisutajad. Kulla võitis paar Ljudmila Belousova ja Oleg Protopopov ning hõbeda - Tatiana Žuk ja Aleksander Gorelik.

Kolmanda koha sai võistluse võõrustaja - Prantsusmaa. Prantsusmaa rahvuskoondise tõeline staar oli suusataja Jean-Claude Killy, kes võitis 3 kuldmedalit.

USA tuli välja üsna tagasihoidlike tulemustega, saades alles 9. koha. Rahvuskoondise ainsa kuldmedali võitis iluuisutaja Peggy Fleming. Teisest uisutajast Tim Woodist sai hõbemedalist. Ameerika uisutajad said ka mitu medalit.

Olümpiamängud ei möödunud skandaalideta. Eelkõige diskrimineeriti võistlusreeglite rikkumise tõttu 4 SDV kelku, millest 3 olid varem võistluse finaalis juhtivatele kohtadele jõudnud.