1976. Aasta Taliolümpiamängud Innsbruckis

Nõukogude Liidu ja lääneriikide vastasseisu ajal oli olümpialaste võistlustel lisaks spordile ka oluline poliitiline tähendus - kaks süsteemi, sotsialistlikud ja kapitalistlikud, püüdsid tõestada, kelle arenguversioon on õigem. Olümpiamängud Austria linnas Innsbruckis, kus käis meeleheitlik võitlus auhindade pärast, polnud erand.

1976. aasta taliolümpiamängud Innsbruckis

Esialgu pidi olümpiaad toimuma USA-s, Denveris. Linnaelanikud hääletasid aga rahvahääletusel mängude vastu, nii et olümpiakomitee sattus raskesse olukorda. Seetõttu nõustus Innsbruck, kes neid juba 1964. aastal võõrustas, korraldama olümpiamänge.

Taliolümpiamängudel osales 1123 inimest 37 riigist. Võistlusi peeti kümnel spordialal: mäesuusatamine, bobisõit, kiiruisutamine, laskesuusatamine, suusahüpped, kelgutamine, murdmaasuusatamine, kombineeritud suusatamine, iluuisutamine ja jäähoki. Olümpiaadi tulemuste järgi said tingimusteta võidu Nõukogude Liidu sportlased, kes olid võitnud 13 kuld-, 6 hõbe- ja 8 pronksiauhinda. Teise koha sai SDV 7 kuld-, 5 hõbe- ja 7 pronksmedaliga. USA esindajad said kolmanda koha - 3 kuld-, 3 hõbe- ja 4 pronksmedalit.

Hoki on taliolümpiamängudel alati üks suurejoonelisemaid võistlusi. Paraku ei võistelnud mänge boikoteerinud Kanada meeskond Innsbruckis, nii et igavesed rivaalid - NSV Liidu ja Tšehhoslovakkia meeskonnad - võitlesid finaalis õiguse eest nimetada maailma tugevaimaks meeskonnaks. Kohtumise algus ei soosinud NSV Liidu hokimängijaid, juba esimesel poolajal kaotati 0: 2 skooriga. Teisel poolajal suutsid nad tagasi võita, kuid kolmandal, kaheksa minutit enne lõppu, läksid tšehhid taas juhtima. Sellest hoolimata ei olnud nende ootused määratud täituma - Aleksandr Jakuševi ja Valeri Kharlamovi eesmärgid võimaldasid NSV Liidu meeskonnal neljandat korda järjest meistriks tulla. Teise koha said tšehhid, kolmanda võtsid sportlased Saksamaalt.

Nõukogude sportlased esinesid hästi ka iluuisutamises. Paaruisutamises võitsid kulla Irina Rodnina ja Aleksander Zaitsev, jäätantsus aga Ljudmila Pakhomova ja Aleksander Gorškov. Meeste üksikuisutamises läks hõbe Vladimir Korolevile, kes oli teisel kohal vaid suurepärase briti John Curry järel. Naiste seas võitis vääriliselt kuldmedali ameeriklanna Dorothy Hamill.

Mängud olid edukad ka Nõukogude suusatajatele. 30-kilomeetrises sõidus võitis Sergei Saveljev, 15-kilomeetrises kaks esikohta Nikolai Bazhukov ja Jevgeni Beljajev. Võistkondlikus sõidus õnnestus Nõukogude Liidu võistkonnal võita pronks, kulla võitsid sportlased Soomest.

Naiste murdmaasuusatamises oli 10 kilomeetri pikkuselt esimene Raisa Smetanina, teatesõidus võitsid kulla Nõukogude tüdrukud.

Kuldmedali viisid laskesuusatajad ka NSV Liidule - 20 kilomeetri pikkuses individuaalsõidus tuli Nikolai Kruglov esimeseks, teates ei olnud Nõukogude sportlastega võrdset.

1976. aasta taliolümpiamängud said NSV Liidu sportlaste jaoks üheks edukamaks ning jõudsid igaveseks Nõukogude ja Venemaa spordiajalukku.