Kes On Labajooksja Oscar Pistorius?

Hoolimata asjaolust, et Londoni olümpiamängudel osalejat Oscar Pistoriust ei peetud tõeliseks võidupreeklendiks, vaatas publik huviga selle jooksja starte. Selle tähelepanu põhjuseks on see, et Lõuna-Aafrika sprinterist sai maailma esimene proteesidega paraolümpia, kes tervislike sportlaste kõrval olümpial võistles.

Kes see on
Kes see on

Oscar Pistorius sündis 1986. aastal Johannesburgis. Poisil oli kaasasündinud defekt - mõlema kiuluu puudumine. Arstid nõudsid mõlema jala põlvest amputeerimist ja soovitasid seda lapse kohanemise kiirendamiseks teha võimalikult varakult. Tulevase meistri vanemad nõustusid operatsiooniga, kui Pistorius oli vaid 11-kuune ja 13-kuuselt kandis ta juba spetsiaalseid proteese.

Oscar käis tavalises poiste koolis, kus ta tegeles aktiivselt spordiga. Vaatamata füüsilisele vaevale, armastas ta ragbit, tennist, jooksmist, veepalli, maadlust. Koolivõistlustel põlvevigastuse saanud Pistorius pidi mõnest spordialast loobuma, eriti oma armastatud ragbilt.

Treener juhtis tähelepanu asjaolule, et noormees näitab sprindisõitudes hämmastavaid tulemusi, ja soovitas tal sellele spordialale keskenduda. Esimene suurem rahvusvaheline start Pistoriusele oli 2004. aasta paraolümpiamängud Ateenas. Seal võitis sportlane kaks auhinda: pronksmedali 100 meetri jooksus ja kuldmedalit 200 meetri jooksus, kuid sportlane ei kavatsenud sellega peatuda. Hakates võistlema tavaliste jooksjate pärast, näitas Pistorius enneolematuid tulemusi: 2007. aastal Rooma turniiril võitis ta 400 meetri jooksus hõbeda.

Tundub, et tavaliste jooksjate võistluste edukate startide sari nägi ette Oscar Pistoriusele hiilgava spordikarjääri, kuid 2008. aastal otsustas Rahvusvaheline Kergejõustikuliit (IAAF) sportlase eemaldada osalemisest turniiridel, mis pole mõeldud puuetega inimestele. Tema otsus põhines uuringutel, mille kohaselt kerged ja vetruvad proteesid andsid Pistoriusele eelise tavaliste jooksjate ees.

Jooksmiseks kasutab sportlane Islandi spetsialistide Cheetah Flex-Foot proteesid, mis maksavad rohkem kui 30 000 dollarit. Tänu neile sai Pistoriususe hüüdnime "Blade Runner". Need proteesid on valmistatud süsinikkiuga tugevdatud plastikust, mis on vastupidav, kuid väga kerge materjal. Vaatamata mõnele eelisele, mida nad jooksjale pakuvad, raskendavad proteesid ka võistlemist, raskendades nurgatamist ja pidurdades starti. Need argumendid aitasid Pistoriusel IAAF-i otsust vaidlustada, pöördudes spordiarbitraažikohtusse.

Sportlane ei pääsenud Pekingi olümpiale, kuid ta osales 2008. aasta paraolümpiamängudel. Need võistlused tõid Pistoriusele 3 kuldmedalit ja paraolümpiarekordi 400 meetri distantsil. Intensiivseid treeninguid jätkates püüdis sportlane täita oma hellitatud unistust - võistelda suveolümpiamängudel. 2011. aastat tähistas Oscar Pistorius järjekordne võit: temast sai maailma esimene amputeeritud paraolümpia, kes suutis 400 meetri pikkuse distantsi joosta vähem kui 46 sekundiga.

Itaalia väikelinnas Lignanos püstitatud sportlase isiklik rekord (45 meetrit, 400 meetrit 07 sekundit) võimaldas tal pääseda 2011. aasta kergejõustiku maailmameistrivõistlustele ja Londoni olümpiamängudele. Lõuna-Aafrika koondise koosseisus 4x400 m teatejooksu poolfinaalis maailmameistrivõistlustel esinenud Pistorius sai selle hõbemedaliks.

Sportlase 2012. aasta põhiturniiriks oli esinemine olümpiamängudel. Individuaalses arvestuses ei suutnud Oscar Pistorius finaalsõitudesse pääseda, kuid tal oli õnne osaleda oma riigi rahvuskoondise koosseisus meeste 4x400 m teatejooksu finaalis. Oscar sai viimase neljanda etapi. Pärast teatejooksu tulemusi sai Lõuna-Aafrika meeskond kaheksanda koha. Vaatamata ebaõnnestunud esinemisele 2012. aasta olümpial tõestas Oscar Pistorius isikliku eeskujuga, et füüsiline puue ei tohiks olla takistus unistuse täitumisel.