Taliolümpiamängud 1956 Cortina D'Ampezzos

Viiendad (tali) olümpiamängud peeti 1956. aastal Cortina d'Ampezzos (Itaalia) 26. jaanuarist 5. veebruarini. Nendest võttis osa 942 sportlast, sealhulgas 146 naist 33 riigist. Sel aastal tegi NSV Liidu meeskond mängudel debüüdi (53 sportlast), mis muutis jõudude vahekorda radikaalselt. Kokku peeti 5 spordialal 245 võistlust, suusasõiduprogrammi muudeti ja laiendati. Nii et 18 km jooksu asemel toimusid suusasõidud 15 ja 30 km. Naised võitlesid kulla pärast 3x5 km teatesõitu.

Taliolümpiamängud 1956 Cortina d'Ampezzos

Juba 1920. ja 1930. aastatel oli Cortina d'Ampezzo üsna tuntud talispordikeskus. Siin peeti mäesuusatamise ja suusatamise meistrivõistlusi. See kuurortlinn kandideeris ka olümpiamängudele 1940. aastal.

Mängude alguseks oli linn täielikult ümber kujundatud. Püstitati kaunis kaasaegne 4-astmeliste tribüünidega staadion, valmistati ette uisutajatele mõeldud kõrgmäestikurada. Ehitati ka uus hüppelaud (80 m) - võistlusel osalejate sõnul üks maailma parimatest.

Esmakordselt andis üks sportlastest kõigi mängudel osalejate nimel olümpiavande (seda tegi itaallane Juliana Chenal-Minuzzo). Esimest korda tehti ka selliste võistluste teleülekanne.

Nagu juba mainitud, muutsid NSV Liidu sportlased jõudude tasakaalu radikaalselt enda kasuks. Nad on võistelnud kõigil võistlustel, välja arvatud bobisõit ja iluuisutamine. L. Kozyreva teenis Nõukogude Liidu jaoks 10 km suusasõidus esimese kulla ning teist ja kolmandat kohta jagasid ka Nõukogude suusatajad. Teatejooksus sai hõbeda Nõukogude meeskond ja seejärel võitsid Soome suusatajad. Esimesed olümpiavõitjad ajaloos, mitte Skandinaavia riikidest, olid ka meie sportlased - Pavel Koltšin panustas NSV Liidu koondisele 3 auhinda - 1 kuld- ja 2 pronksmedalit.

Meeste murdmaasuusatamises oli võitlus suhteliselt tasavägine. Norrakad, soomlased, rootslased ja NSV Liidu sportlased said kumbki ühe kõrgeima autasu. Suusahüppes oli parim soomlane L. Hyvärinen (81 ja 84 m), kes harjutas uut hüppetehnikat, ja laskesuusatamises tähistas võitu norralane S. Stenersen. Mäesuusatamise võistlustel domineeris enesekindlalt austerlane A. Sailer, kes oli võitnud kõik 3 tüüpi võistlusi.

Mis puudutab VIII taliolümpiamängude peamist sensatsiooni, siis Nõukogude sportlased esitasid selle publikule. 1952. aastal eelkõige pea ja õlgadega norralased jäid rahule vaid kahe hõbeauhinnaga. NSV Liidu sportlased olid seekord paremad: seda tõestasid uus maailmarekord (40, 2 s) ja E. Grishini "kuld" 500 m distantsil, samuti kaks maailmarekordit (ja muidugi 2 kuldmedalid) 1500 m kaugusel kõik samad Grishin ja Yu. Mihhailov. Olümpiarekordi 5000 m distantsil püstitas meie B. Šilkov. Virmalised tähistasid võitu vaid üks kord - 10 000 m kõrgusel (1. koha võttis rootslane S. Erickson).

Bobikelgis (deuce) võitsid itaallased hõbe- ja kuldmedaleid, šveitslased neljakesi kuldmedaleid ja Itaalia jäi teise kohaga rahule. Ühes iluuisutamises tulid meistriks USA iluuisutajad, paarikavas - Austria.

NSV Liidu rahvuskoondise hokimängijad võitsid enesekindlalt kõiki oma rivaale ja tulid olümpiamängude meistriks ning võitmatud kanadalased jäid rahule vaid 3. kohaga, lastes USA-l edasi minna (kaotati ameeriklastele 1: 4).

Selle tulemusena võttis NSV Liit üldarvestuses esimese joone - 104 punkti ja 16 medalit (7-3-6), teine koht oli Austrias - 66, 6 punkti ja 11 medalit (4-3-4), kolmas koht oli Soomes - 57 punkti ja 6 medalit (3-3-1).