Suveolümpiamängud 1924 Pariisis

1924. aasta suveolümpiamängudel võistlesid kuus Euroopa linna. Eelistati Pariisi, märkides nii olümpiamängude asutaja prantslase Coubertini teenet.

Ettevalmistav periood oli üsna keeruline, kuid mängude korraldamine ise oli laitmatu. Need olid viimased mängud, mille ettevalmistamises osales Pierre de Coubertin. Pariisi olümpiamängud on muutunud üheks külastatavamaks. Seda vaatas üle 620 tuhande inimese. 5. juulil toimunud avatseremoonial osalesid Prantsuse Vabariigi president Gaston Doumergue, Walesi prints ja Rumeenia prints Carol.

VIII olümpiamängudest võttis osa 44 riiki ja 3092 sportlast. Esimest korda osalesid Iirimaa, Mehhiko, Rumeenia, Uruguay, Filipiinide ja Ecuadori sportlased. Saksamaa ja NSV Liidu meeskonnad ei tohtinud mängida nende riikide ebastabiilse poliitilise olukorra tõttu.

Mängude programm hõlmas võistlusi 17 spordialal. Meeleavaldustel olid Prantsuse poks ja baski pallimängud. Need mängud olid viimane kord ragbiturniire korraldada. Naised osalesid ujumis-, sukeldumis-, vehklemis- ja tennisevõistlustel.

Olümpiamängude kangelaseks tunnistati suurepärane jooksja Soomest Paavo Nurmi, kes võitis viis kuldmedalit. Pariisis on tõusnud Ameerika ujuja Johnny Weissmulleri täht. Ta võitis kaks põhidistantsi ja vabatehnika teatejooksu, võites kolm kuldmedalit. Viis medalit, millest kolm on kuld, võitis Prantsusmaa mõõgamees Roger Ducre.

Nendel mängudel korraldati tennisevõistlus viimast korda enne suurt vaheaega Rahvusvahelise Tenniseliidu ja ROKi lahkarvamuste tõttu. Alles 1988. aastal naasis tennis taas olümpiale. USA tennisistid pole ühtegi meistritiitlit kasutamata jätnud, olles saanud viis kuldmedalit.

Jalgpalliturniiril osales 22 võistkonda. Esimest korda alistasid ülemeremaade jalgpallurid - uruguaylased - Jugoslaavia tugeva meeskonna tulemusega 7: 0.

Üldarvestuses võitsid selle olümpiaadi võidu Ameerika sportlased, teisel kohal olid kodumeeskond ja kolmandal - Soome sportlased.