1984. Aasta Taliolümpiamängud Sarajevos

XIV taliolümpiamängude koha valik toimus 1978. aastal, ROKi 80. istungjärgul Ateenas. Kandidaadilinnu oli neli, kuid ameeriklane Los Angeles ei kinnitanud oma taotlust ja otsuse tegemiseks kulus vaid kaks hääletusvooru. Vaid kolme hääle väikese eelise korral otsustati võistluse korraldamise õigus anda Jugoslaavia Sarajevo linnale.

1984. aasta taliolümpiamängud Sarajevos

XIV taliolümpiamängude ajaks oli Sarajevo enam kui 500 tuhande elanikuga Jugoslaavia ühe liiduvabariigi pealinn. See polnud ultramoodne metropol - künklikus piirkonnas paiknevad majad asetsesid kompaktselt kitsaste tänavate ääres, mida mööda trammid sõitsid. Sellised tingimused välistasid megalinnade igavese probleemi suurte foorumite korraldamisel - liiklusummikud. Olümpiaadi avamis- ja lõpetamistseremooniate jaoks, samuti võistluse osana, rekonstrueeriti vabariigi suurim staadion "Asim Ferhatovich-Khase".

Avatseremoonia toimus 8. veebruaril 1984, kuid võistluste algus anti päev varem - hokimängijad alustasid oma turniiri. Sel päeval võitis selle turniiri suurima võidu NSV Liidu rahvusmeeskond, alistades poolakad tulemusega 12: 1. See meeskond tuli olümpiavõitjaks 1984. aastal, jättes igavesed rivaalid teisele kohale - Tšehhoslovakkia rahvuskoondise.

1984. aasta taliolümpiamängudel mängiti 12 päeva jooksul kümnel spordialal 39 auhinnakomplekti. Selle tulemuste järgi oli NSVL võistkondlikus arvestuses esimene auhindade koguarvu (25) arvestuses, kuid kaotas oma kvaliteedilt SDV-le (24 medalit) - sakslastel oli veel kolm kuld auhinda. USA sportlaste ebaõnnestunud esinemine osutus ebatavaliseks - selle riigi meeskond oli auhindade arvult (8) alles viies, jäädes selles näitajas alla Soomele (13) ja Norrale (9). Ka talispordis alati tugev olnud Austria meeskond esines ebaõnnestunult - ta sai vaid ühe pronksmedali. Kuid ainus kodumeeskonna võidetud auhind tunnistati vastupidi suurepäraseks õnnestumiseks - superhiiglaslaalomi hõbemedal sai selle riigi olümpiaajaloos esimeseks. Kokku osales Sarajevo olümpiastardidel 1272 sportlast 49 maailma riigist.