Kuidas Möödus 1928. Aasta Olümpiamängudel St. Moritzis

1928. aasta II taliolümpiamängud peeti 11.-19. Veebruarini St. Moritzis (Šveits). Mängude kandidaatideks olid Enelberg, Davos ja St. Moritz. Viimase valiku tingis heade suusanõlvade olemasolu selles kohas.

Kuidas möödus 1928. aasta olümpiamängudel St. Moritzis

1928. aasta taliolümpiamängudel osales 25 riiki, 491 sportlast (neist 27 olid naised). Medaleid jagati kuue spordiprogrammi 13 numbris.

Kiiruisutamises ja suusatamises võistlus tugevnes, kuid tulemus praktiliselt ei erinenud 1924. aasta esimeste olümpiamängude tulemustest. Norrast pärit sportlased on siin neljast kuldmedalist kaotanud vaid ühe (suusatamine).

Uisutamises võitis soomlane Klas Thunberg 1500 m ja 500 m distantsil kaks kuldmedalit. Norralased Bernt Evensen ja Ivar Ballangrud võitsid samadel võistlustel kumbki ühe kulla.

50 km jooksu võitsid Rootsi suusatajad. Ekspertide sõnul takistas sula tõttu paisunud raske suusarada norralastel oma kõrget jooksutehnikat demonstreerimast. 18 km pikkuse distantsi läbimisel, kui sula veel puudus, näitasid Norra suusatajad end rivaalidest palju tugevamalt. Sellel distantsil võttis kulla Johan Grottmsbroten, laskesuusatamises oli ta ka esimene.

Luukerevõistlustel Šveitsi sportlastel ei õnnestunud ainsatki medalit saada. Kuid ameeriklastel õnnestus kiirel kelguvõistlusel võita kuld ja hõbe. USAst osavõtjad osutusid ka bobisõidus teistest tugevamaks - võitis teine Ameerika meeskond, esimene sai teise koha.

Hokiturniiri võitsid kanadalased. Rootsist pärit rivaalidele ei antud nad ainsatki väravat.

Iluuisutamise võistluse ajal suutis meistritiitlit kaitsta ainult rootslane Gillis Grafström, kindlustades 1924. aastal medali. Naiste konkurentsis võitis meistritiitli aasta enne olümpiat maailmameistriks tulnud Norra iluuisutaja Sonya Heni. Paarisuisutamises võtsid kulla Prantsusmaa iluuisutajad Pierre Brunet ja Andre Joly. Austria iluuisutajad said kaks hõbe- ja pronksmedalit.

Võistkondlikus arvestuses, nagu ka 1924. aasta mängudel, võitsid Norra sportlased, kes said 93 punkti (15 medalit, neist 5 kulda, 5 hõbedat ja 5 pronksi). Teisel kohal olid ameeriklased, kes võitsid 45 punkti (6 medalit: 2 kulda, 2 hõbedat ja 2 pronksi). Kolmanda koha saavutasid Rootsi sportlased, kes teenisid 35 punkti (5 medalit: 2 kulda, 2 hõbedat ja 1 pronksi).