Suveolümpiamängud 1912 Stockholmis

1912. aasta viies suveolümpia toimus Stockholmis 6. – 27. Juulini. Mängude korraldamiseks valiti Berliinis Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) 1904. aasta istungjärgul Rootsi pealinn.

Viienda olümpiaadi mängude pidulik avamine toimus 6. juulil 1912 kuninglikul staadionil. Avatseremoonial osalesid Rootsi kuningas Gustav V ja Pierre de Coubertin. 32 tuhat pealtvaatajat mahutava staadioni tribüünid olid täis.

Võistlusel osales 2407 sportlast 28 riigist. Võistlusi peeti 14 spordialal, mis jäi küll mõnevõrra alla eelmise olümpiaadi distsipliinide arvule, kuid võistluste koguarv kasvas. Esimest korda ilmus viievõistlus olümpiakavasse, esimest korda toimusid naiste seas ujumisvõistlused. Just Stockholmi olümpial võeti võistlusprogrammi klassikalised distsipliinid - teatevõistlused 4 x 100 ja 4 x 400 meetrit, samuti 5000 ja 10000 meetri jooks.

Võistlus toimus väga pingelises heitluses, kuid paljudel spordialadel selgitati favoriidid kohe välja. Nii et 800 meetri jooksus polnud ameeriklastega võrdset - James Meredithi, Melvin Shepperdi ja Ira Davenporti.

5 km jooksus kulges dramaatiline võitlus soomlase Hannes Kolehmaineni ja prantslase Jean Bueni vahel. Võitu ennustati Prantsusmaa jooksjale, kes püstitas eelsõidus uue maailmarekordi. Sportlane ise ei kahelnud võidus, uskudes, et tal pole väärilisi konkurente. Kohe pärast võistluse algust selgus aga, et Soome noor sportlane Hannes Kolehmainen ei kavatse talle järele anda. Nad jooksid terve distantsi jalgsi - kui ühel õnnestus ette jõuda, jõudis teine talle kohe järele ja nii seitseteist korda. Sekundid enne finišit suutis prantslane küll vastasest ette saada, kuid viimastel meetritel jõudis soomlane talle järele ja suutis esimesena üle lõpujoone minna. Prantslase eelmisel päeval püstitatud rekordit parandati kohe 30 sekundi võrra, mis oli tõeliselt fenomenaalne saavutus. Samal olümpiaadil võitis Hannes Kolehmainen veel kaks kuldmedalit 10 000 meetri jooksus ja 8 000 meetri krossisõidus.

Ameeriklased olid kuulitõukes juhtimas, kulla ja hõbeda võitsid Patrick McDonald ja Ralph Rose. Ameeriklased paistsid silma ka 110 meetri tõkkejooksus, kulla võitis Fred Kelly.

Maadlusvõistlused olid väga huvitavad. Võistluste kestus piirdus ühe tunniga, viigiseisu korral määrati võitja punktide järgi. Kuid poolfinaalis ja finaalis ei olnud aeg piiratud, mistõttu venelase M. Kleini ja soomlase A. Asikaineni võitlus kestis 10 tundi. Võitis soomlane. Kuna ta selle poolfinaalis võitis, pidi ta kohe puhkamata osalema finaallahingus, mille kaotas Rootsi sportlasele. Kõik soomlaste ja neid toetanud venelaste protestid lükati tagasi.

Sellel olümpiaadil oli palju selliseid ebaõiglasi otsuseid. Niisiis, laskevõistluse ajal hakkas vihma sadama. Rootsi laskurite jaoks püstitasid korraldajad kohe varikatuse ja teiste riikide sportlasi selle alla ei lubatud. Selle tulemusel võitsid rootslased seitse kuld-, kuus hõbe- ja neli pronksmedalit. Nad võitsid ka meeskondade üldarvestuses, saades 24 kuld-, 24 hõbe- ja 17 pronksmedalit.

Võitjaid autasustati kuninglikul staadionil. Pärast medalite üleandmist toimus bankett, millest võtsid osa kõik võistlusel osalejad. Pierre de Coubertin rääkis vajadusest korraldada järgmised olümpiaadid veelgi organiseeritumalt ning tähistada neid rõõmsalt ja harmooniliselt.