Kes Tuli Venemaal Paraolümpiavõitjaks

XIV suvised paraolümpiamängud toimusid Londonis 29. augustist kuni 9. septembrini 2012. Neil osales ligi 4200 puuetega sportlast 166 riigist, kes võistlesid 20 spordiala 503 auhinnakomplekti nimel. Venelased mängisid Londonis väga edukalt, olles neli aastat tagasi meie meeskonna eelmistel mängudel näidatud tulemusi oluliselt parandanud.

Kes tuli Venemaal paraolümpiavõitjaks

Eelmistel paraolümpiamängudel Pekingis olid mitteametlikus medalitabelis olevad Venemaa sportlased 63 medaliga kaheksandad, millest 12 olid kuldsed. Selle paraolümpia tulemused - 102 medalit ja meeskonna teine koht selles näitajas. Suurima arvu auhindu - 46 - tõid riiki paraolümpiasportlased, kes suutsid 19 korda tõusta poodiumi kõrgeimale astmele, 12 korda olid teised ja 15 korda kolmandad.

Jooksja Evgeny Švetsov Mordoviast tuli kolmekordseks meistriks - ta võitis 100, 400 ja 800 meetri distantsidel, püstitades samal ajal uued maailma- ja paraolümpiarekordid. Tema kolleeg Elena Ivanova saavutas sarnase tulemuse - tema kuldmedalid võideti 100, 200 meetri distantsil ja teatejooksus 4 x 100 meetrit. Kuldteatejooksus osales koos temaga Margarita Gontšarova, kes kogus Londoni paraolümpia kolme kõrgeima ja ühe hõbemedali kollektsiooni. Pealegi lisas ta jooksualadel kolmele medalile kaugushüppes kulla.

Venemaa rahvuskoondise standardkandjaks oli avatseremoonial Aleksei Ashapatov, kes kaotas 10 aastat tagasi jala, Pekingi eelmise paraolümpiafoorumi meister. Londonis kinnitas ta oma paremust kuulitõukes ja kettaheites, püstitades teises distsipliinis uue maailmarekordi. Põhja-Osseetiast pärit kaugushüppaja Gocha Khugaev võitis küll ühe kuldmedali, kuid alistas praeguse maailmatulemuse kolm korda järjest.

Väga olulise panuse Venemaa koondise esitusse andis ujujate võistkond - nad võitsid 42 auhinda - 13 kulda, 17 hõbedat ja 12 pronksi. Selles vormis paistis silma Oksana Savtšenko Baškiiriast - tal on viis parimat kohta ja üks maailmarekord. Nüüd on Oksana kaheksakordne paraolümpiavõitja. Kokku suutsid Londoni vene ujujad uuendada maailma kõrgeimaid saavutusi kuus korda.

Vibulaskjad Timur Tušinov, Oleg Šestakov ja Mihhail Oyun võtsid individuaalvõistlustel kogu poodiumikoha. Ja mõni päev hiljem lisasid kõik oma kollektsiooni veel ühe kuldpreemia selle spordiala võistkondliku võidu eest.

Vene paraolümpialased, erinevalt hiinlastest, kes võitsid kõige rohkem medaleid, osalesid vaid poolel foorumil esitletud aladel. Seetõttu on puuetega sportlaste rahvusmeeskonnal järgmisteks paraolümpiamängudeks väga head kasvuperspektiivid.