Kuidas Läks 1952. Aasta Olümpial Oslos

1952. aastal peeti Oslos VI taliolümpiamängud. Itaalia Cortina d'Ampezzo linn ja Lake Placid (USA) võitlesid ka nende omamise õiguse eest, kuid ROK-i liikmed otsustasid mitte nende kasuks. NSV Liidu sportlased olümpial ei osalenud, kuna valitsus kartis liiga madalaid tulemusi, mis võivad riigi mainet halvasti mõjutada.

Kuidas läks 1952. aasta olümpial Oslos

Oslos toimunud VI taliolümpiamängudel mängiti 8 spordialal vaid 22 medalikomplekti. Eelkõige peeti võistlusi bobis, kiiruisutamises ja mäesuusatamises, murdmaasuusatamises, iluuisutamises, jäähokis, suusahüppes ja põhjamaades kokku. Skelett jäeti talimängude programmist välja.

Huvitaval kombel olid Oslo olümpiamängudel parimaks soorituseks selle võõrustajad norralased. Just neil õnnestus võita kõige rohkem autasusid, sealhulgas 7 kuld-, 3 hõbe- ja 6 pronksmedalit. Ameerika oli teisel kohal. Ameerika Ühendriikide sportlased said 4 kuld-, 6 hõbe- ja 1 pronksmedalit. Ja lõpuks olid kolmandal kohal sportlased Soomest, kes võitsid 3 kuld-, 4 hõbe- ja 2 pronksmedalit.

Lisaks eespool loetletud põhialadele kuulusid 1952. aasta taliolümpiamängude kavas näidispallihoki võistlused. Neil osalesid sportlased Rootsist, Norrast ja Soomest. Turniiri võitis Rootsi, kes põhialadel võitis vaid 4 pronksmedalit ja mitte ühtegi hõbe- ja kuldmedalit, nii et Rootsi sportlased suutsid kaasmaalastele meeldida. Bandy-turniiril sai teise koha Norra ning kolmas läks soomlastele.

1952. aasta taliolümpiamängudel oli mitmeid huvitavaid jooni. Neist olulisim oli murdmaasuusatamise võistluste läbiviimine naistele. Siis said sportlased esimest korda olümpialiikumise ajaloos ennast tõestada mitte ainult mäesuusatamises, vaid ka 10 km jooksus. Pealegi protestisid nad Norras jõuliselt naiste lubamise vastu nendele võistlustele, kuid selles küsimuses ei võetud arvesse olümpiamänge korraldanud riigi esindajate arvamust.

Murdmaasuusatamises osales 20 sportlast 8 riigist. Kõige edukamalt esinesid suusatajad Soomest: nad said kõik kolm medalit. Esikoha saavutas Lidia Viderman, teise - Mirja Hietamies ja kolmanda - Siiri Rantanen. Üldiselt olid võistlustulemuste järgi liidrikohal Soome, Rootsi ja Norra suusatajad, jättes rivaalid teistest riikidest kaugele maha.