Seal, Kus Peeti 1976. Aasta Taliolümpiamänge

Talvised olümpiamängud on üks maailma märkimisväärsemaid spordiüritusi. Neist võtavad osa kümnete riikide esindajad, spordivõistlusi kantakse üle kogu maailma. Üks eredamaid spordiajaloos oli 1976. aasta taliolümpiamängud.

Seal, kus peeti 1976. aasta taliolümpiamänge

Algselt oli kavas, et 1976. aasta olümpiamängud peetakse Ameerika Ühendriikides Denveri linnas. Kohalikud elanikud olid aga selle korraldamise vastu, mistõttu sattus olümpiakomitee väga raskesse olukorda, kuna olümpiamängude ettevalmistamine võtab rohkem kui ühe aasta aega. Abiks Austria, kes oli juba 1964. aastal Innsbruckis olümpiamänge korraldanud. Olümpiakomiteega sõlmitud lepingute tulemusena korraldas Innsbruck taas taliolümpiamänge.

Võistlusest võttis osa 1123 inimest 37 riigist, mängudel esitleti kümmet spordiala: mäesuusatamine, bobikelk, laskesuusatamine, kiiruisutamine, suusahüpped, murdmaasuusatamine, Põhjamaade kombineerimine, kelgutamine, iluuisutamine, jäähoki.

Vastavalt olümpiaadi tulemustele selguvad võitjariigid alati. Innsbrucki olümpial võitsid veenva võidu Nõukogude Liidu sportlased, kes olid kibedas võitluses võitnud 13 kulda, 6 hõbedat ja 8 pronksi. Auväärse teise koha sai SDV - 7 kuld-, 5 hõbe- ja 7 pronksmedalit. Kolmanda koha said Ameerika Ühendriikide sportlased, neile anti 3 kuld-, 3 hõbe- ja 4 pronksmedalit.

Fännidele meenusid Innsbrucki olümpiamängud võitluse kõrge intensiivsuse tõttu. Eriti dramaatiliseks osutus hokivõistluste finaal, milles kohtusid vanad rivaalid - Nõukogude Liidu ja Tšehhoslovakkia rahvuskoondised. Vaatamata sellele, et favoriidiks peeti NSV Liidu võistkonda, võitis esimese poolaja lõpuks rivaal 0: 2 skooriga. Teisel poolajal suutsid Nõukogude hokimängijad skoori viigistada, kuid kaheksa minutit enne kolmanda poolaja lõppu asusid Tšehhoslovakkia sportlased taas juhtima. Ja ainult Aleksandr Jakuševi ja Valeri Kharlamovi väravad lõid matšis lõppskoori - 4: 3 NSV Liidu koondise kasuks.

Nõukogude uisutajad esinesid samuti hästi. Paarisuisutamises võitsid Irina Rodnina ja Aleksander Zaitsev kulla, jäätantsus olid esimesed Ljudmila Pakhomova ja Aleksandr Gorškov.

30 km jooksu suusatajate seas võitis Sergei Saveljev. 15-kilomeetrisel distantsil said kaks esikohta Nikolai Bazhukov ja Jevgeni Beljajev. Võistkondlikus sõidus võideti veel üks medal, pronks. Kulla said vääriliselt Soome sportlased. Naised eristusid ka ise - 10-kilomeetrise suusasõidu võitis Raisa Smetanina, teatesõidus võitsid kulla ka Nõukogude tüdrukud.

Ka laskesuusatajad saavutasid edu - 20 km individuaalsõidus võitis kulla Nikolay Kruglov. Ka teatejooksus võitsid Nõukogude sportlased.

Innsbrucki 1976. aasta talimängud olid olümpiamängude kõige ägedamad ja põnevamad ning on jäänud igaveseks spordiajalukku.